12 квітня на Громадському радіо спілкувалися із Тетяною Трощинською про біг і стрес, по мотивах першої Лекції “Біг, стрес і шаперони”, яка проходила в рамках Лекторію Sporty у креативному просторі “Часопис” (ФБ-група Sporty тут).Тетяна Трощинська: -Що загалом відбувається з нашим організмом, коли ми бігаємо?

Олександр Скороход:

Коли ми починаємо бігати, навіть в досить невеличкому темпі, відбувається цілий комплекс реакцій організму. В першу чергу, виділяється ціла низка гормонів-нейромедіаторів, зокрема, такі відомі, як дофамін, серотонін, які поліпшують наш настрій, нам одразу після пробіжки стає дуже добре. І навіть є таке явище, як ейфорія бігуна, яке триває, якщо тривалість пробіжки трошки довше, ніж півгодини. Потрібно не забувати, що переключається увага мозку, тобто всі наші думки перемикаються на фізичну активність, відстежуваннятого, що відбувається в тілі, того, що відбувається навколо, і таким чином ми суттєво розвантажуємо мозок від всієї інформації.Другий момент  — це реакція нашої дихальної серцево-судинної системи. Зрозуміло, що біг – це інтенсивне навантаження, відповідно нам потрібно організм наситити киснем. Для цього дихальна система починає набагато інтенсивніше працювати, ми вдихаємо більше повітря, частота серцевих скорочень зростає, і кров інтенсивніше циркулює по організму, розносячи кисень і виводячи різні шлаки.Крім того, наші суглоби та м’язи після довгого сидіння чи стояння знаходять вихід тій енергії, яка в них є, починають працювати, і таким чином ми теж стимулюємо м’язи до того, щоб вони не атрофувалися. Це дозволяє нам рухатися ефективніше, і взагалі рухатися довше, адже рух – це життя.

Тетяна Трощинська: – Чим відрізняється біг від інших фізичних навантажень, наприклад, піти покопати чи посапати на городі? Для чого людям, які живуть у сільській місцевості і так мають фізичну роботу, все одно бігати?

Олександр Скороход: – Цікава особливість бігу в тому, що це аеробна фізична активність. Це інтенсивний процес газообміну під час навантаження. Коли ви на городі сапаєте і копаєте, це, звісно, теж досить добре для загального розвитку і це навантаження, але організм сприймає ці навантаження як силові, і працюють трошки інші метаболічні та енергетичні системи. Під час бігу дуже добре як раз тренується наша аеробна система, і за рахунок цього часто досягаєтеся цей ефект – спалювання жирів, тобто підтримування нормальної ваги свого тіла.

Тетяна Трощинська:– Якщо людина 40 років не займалася фізичними навантаженнями, і тут починає бігати, це ж стрес?

Олександр Скороход:

– Так, звісно. Біг і взагалі фізичні навантаження є позитивним стресом для організму. Якщо людина починає в такому віці без попереднього досвіду бігати, то важливо починати поступово і цікавитися питаннями, як це робити чи знайти тренера. Якщо немає хронічних хвороб, то починати потрібно зі швидкої ходи чи дуже повільного бігу хвилин по 20 двічі-тричі на тиждень. І для початку потрібно орієнтуватися не на кілометри, а саме на час, тому що людині для того, щоб почати спалювати жири, потрібен час. Тому важливіше, не скільки ви пробіжите, а скільки ви будете в оптимальному для себе темпі рухатися. Тому ліпше, якщо ви зможете бігати 30-40 хвилин не поспіхом, тоді ви будете включати ці системи і буде спалюватися зайвий жир, тобто піде зайва вага.Детальніше читайте на Громадському радіо – тут.Відео-запис розмови:

Категорії: Наука і спорт

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *