Сіре небо, суворі вершини гір і холодне море. Десь тут серед норвезьких фьйордів, прилаштувалося маленьке селище Мандален (Mandalen). Зараз на притрушених снігом доріжках місцевого стадіону відбувається велика битва людини із часом. Відомий своїми перемогами на найскладніших ультратрейлах каталонець Кіліан Жорне (Kilian Jornet) пробує побити “вічний рекорд” Яніса Куроса у бігові на 24 години, який складає 303,507 км. П’ять бігунів – асистують Кіліану на доріжці, допомагаючи підтримати потрібний темп та мотивацію. Ціла команда – допомагає із напоями, харчуванням. У Кіліана найвищий VO2max із бігунів-ультрамарафонців (92 мл/хв/кг), у жовтні він пробіг 10 км по шоссе за 29 хв 59 с, а у вересні – зробив 6 годинне тренування на стадіоні, подолавши 85 км (пейс 4:13/км). Йому тільки 33 роки і добовий біг для нього – це нове, нерозвідане поле, новий виклик, який він собі кинув… За прямою трансляцією слідкують тисячі любителів бігу в усьому світі і…

Що це? Кіліан падає (?!).

На електронному табло – тільки 10 год. 38 хвилин з моменту старту, Кіліан пробіг 134,8 км. Він так і не повернеться на доріжку, натомість закінчить день у шпиталі. Спершу лунатиме версія про проблему з коліном, далі вже на сторінці Кіліана в інстаграмі з’явиться допис про раптове запаморочення.

Перша спроба для відомого ультрамарафонця підкорити “добу” – закінчується фіаско. Чому так трапилося? Звучить чимало версій і про недостатню підготовку Кіліана, застарілі травми, складні погодні умови (температура повітря в день старту була нижче нуля), надто швидкий початок… Своїми думками – поділюся в кінці статті, хоча, насправді, ми дуже мало знаємо про підготовку атлета, щоб робити якісь однозначні висновки…

Але оскільки у самого є десь у планах пробігти 24 години на результат і знаючи, що після PHANTASM24 багато любителів ультрабігу теж захочуть спробувати свої сили у добовому бігові, я попросив чемпіонів України у бігові на 24 години Олену Шевченко і Андрія Ткачука (Бродягу) поділитися своїми думками чому Кіліану Жорне не вдалося пробігти 24 години і дати поради тим, хто також захоче спробувати свої сили у бігові на 24 години.


Олена Шевченко

майстер спорту України з легкої атлетики, чемпіонка України з 24-годинного бігу, неодноразова переможниця 100 км по Поясу Слави (Одеса) та Київського Ультрамарафону. Учасниця чемпіонатів світу та Європи з 24-годинного бігу, учасниця 500 км пробігу «Сталевий гарт».

Олено, чому на твою думку зійшов Кіліан у челенджі Phantasm24?

Я думаю що фізично він був готовий а ось домовитися на монотону працю мозку він не зміг.

Якщо людина хоче пробігти 24 год на результат, маючи, скажімо марафонський чи навіть ультрамарафонський досвід (шосе чи трейл) скільки часу бажано відвести на підготовку?

Це, як завжди, – індивідуально, залежить від фізичної підготовки і психологічної, який саме людина має досвід, як давно бігає, за який час пробігала дані дистанції. Звісно я б радила не один рік підготовки для 24 годинного бігу.

Варто починати з 6, 12 чи одразу 24 год? Від чого це залежить? Як ти починала – з 12 год чи одразу 24?дразу 24 год? Від чого це залежить? Як ти починала – з 12 год чи одразу 24?

Варто мати в досвіті марафон не одну ультра ( 50 км,100 км). І звісно я би порадила пробігти Сталевий Гарт 500 км за 10 днів до дня Незалежності України 😉 це гарна підготовка до добового тут і фізична витривалість і психологічна. Я перед першим добовим мала десь 6 соток в активі. І, звісно, я їх пробігла не за один рік!:)

Наскільки важливо набирати об’єми, наскільки – робити темпові у цільовому темпі?

Тут також все індивідуально. Це все залежить від фізіологічних можливостей людини. Але без сумніву – обсяги повинні бути .

Де і коли краще бігти свою першу добу з огляду на сезон?

Весною чи осінню для кращого результату але якщо організм готовий – то, загалом, немає різниці коли і де.

Як “прокачувати себе ментально” аби адаптуватися до умов 24 год – тільки на довгих тренуваннях? Чи ще якось?

На 500 км за 10 днів “Сталевий Гарт” – краща прокачка!

Чи критична наявність асистентів і підтримки під час 24 год? Чи, загалом, того, що забезпечують орги має вистачати?

Якщо бігти на рекорд, на найкращий результат, перемогу – то звісно потрібна індивідуальна підтримка вашого особистого помічника-хелпера. Це має бути людина яка вам знає дуже добре щоб розуміти з пів-погляду один одного, це дуже важливо!

Інтерв’ю з Оленою на time2trail: Ультрамарафон і ментальні стратегії чемпіонів (Part 6): Олена Шевченко


Андрій Ткачук

ультрамарафонець, чотириразовий чемпіон України з 24-годинного бігу, чемпіон України з 48-годинного бігу, багаторазовий переможець і призер змагань із трейлранінгу, учасник чемпіонатів світу та Європи. Рекордсмен України з 24-годинного бігу (262, 788 км), рекордсмен України з 48-годинного бігу (370,070 км).

Андрію, чому на твою думку зійшов Кіліан у челенджі Phantasm24?

Це не гори, де йде зміна рельєфу і навантаження на опорно-руховий апарат. “Доба” дуже легко піднімає старі травми, навіть ті, про які вже і не пам’ятаєш. Гадаю, його підвела самовпевненість, відсутність досвіду долання “доби” та власний організм. Якого милого було починати по 04:10? Треба було починати з 04:25 і старатися по-максимуму не “просідати”. Однієї треньки на 6-ть годин замало для такої атракції…

Якщо людина хоче пробігти 24 год на результат, маючи, скажімо марафонський чи навіть ультрамарафонський досвід (шосе чи трейл) скільки часу бажано відвести на підготовку?

Чим більше, тим краще. Головне не перестаратися і одразу не почати бігати незвично великі тижневі об’єми для себе. Бажано почати підготовку за пів року до старту на 24-ри години.

Варто починати з 6, 12 чи одразу 24 год? Від чого це залежить? Ти, здається починав – з 12 год?

Я одразу почав із 24-ьох годин і доволі серйозно травмував коліна. Тому порадив би починати поступово із 6-ти та12-ти годин. При правильному підході – це можна зробити за рік. Навіть календар стартів дозволяє це зробити.

Наскільки важливо набирати об’єми, наскільки – робити темпові у цільовому темпі?

Особисто я бігаю тільки об’єми, але у плановому цільовому темпі. Іноді можу сповільнюватися, а іноді – бігти швидше. Усе залежить від втомленості організму. Але цілком можливо бігати щоденні тренування повільніше, а довге тренування трохи швидше.

Де і коли краще бігти свою першу добу з огляду на сезон?

Однозначно, що в Києві на чемпіонаті України з бігу на 24-ри години. Це доволі комфортний вересень місяць, бо у Вінниці на ЧУ з бігу на 48-ім годин (паралельно є дистанції на 6, 12 та 24 години) у кінці червня може бути спекотно.

Як “прокачувати себе ментально” аби адаптуватися до умов 24 год – тільки на довгих тренуваннях? Чи ще якось?

Бігати незвично довгі для себе тренування чи старти…

Чи критична наявність асистентів і підтримки під час 24 год? Чи, загалом, того, що забезпечують орги має вистачати??

Без “хелперів” дуже важко показати якийсь серйозний результат. Орги забезпечують загальну їжу та напої. Але навіть для елементарного приготування власного ізотоніка ти будеш витрачати час і т.д.

Інтерв’ю з Андрієм на time2trail: Ультрамарафон і ментальні стратегії чемпіонів (Part 3): Андрій Ткачук


PHANTASM24

Важко сказати точно, коли саме Кіліан почав підготовку до Phantasm24. Але переглянувши інстаграм-пости іспанця – я знайшов пост за 21 травня 2020p. з фото на стадіоні Мандалена і дописом, що ще 2-а роки тому він би і не подумав, що буде бігати по стадіону (ага, ми – теж:)

У кінці серпня – був допис про плани все літо присвятити тренуванням на “плоскому”, який зірвався через часті травми…

Попри це, у кінці вересня Кіліан виграв популярний трейловий старт Siere-Zinal (31 км, +2200м, Швейцарія), потім були 10K HYTTEPLANMILA на якому він вибіг 10 км з 30 хв і – знову травма… Виглядає на те, що Кіліан почав підготовку достатньо заздалегідь (щонайменше за пів року) але через травми (які й почалися швидше за все через відсутність адаптації опорно-рухового апарату до навантажень, які дає біг по рівній поверхні) – процес підготовки було зірвано і проведено зовсім не в тих обсягах, які планувалися початково. Чи варто було незважаючи на це виходитина 24 годинний челендж? Напевно тут мала місце недооцінка відомим трейловим ультрамарафонцем 24 годин і вимог цієї дистанції до організму…

Втім слід віддати належне Кіліану Жорне, який незважаючи на всі обставини – вийшов на доріжку аби змагатися за світовий рекорд на “невідомій території”. Тішить і те, що після своєї пригоди каталонець написав, що 24 години – лишилися в списку челенджів, які він хотів би подолати. І щось мені підказує, що наступного разу легенда ультратрейлу покаже значно кращий результат. Адже при правильному підході невдачі – це тільки сходинки на шляху 😉

***

Підсумовуючи результати PHANTASM24 та все вищесказане Оленою та Андрієм: якщо Ви хочете спробувати свої сили у бігові на 24 години – налаштовуйтеся на тривалу кропітку роботу аби організм встиг фізично та ментально адаптуватися до такого типу навантаження. І не легковажте травмами! Ви – не Кіліан з його здоров’ям, досвідом та доступом до передових досягнень спортивної фізіотерапії – “розсипатися” можна значно швидше 11 годин 😉

Втім, час від часу виходити зі звичної “зони комфорту” та ставити амбіційні цілі, як це робить Кіліан – потрібно. Це мотивуватиме та допомагатиме розвиватися фізично і ментально. Робіть це з розумом – і все неодмінно вийде!

Успішних стартів!


Фото обкладинки статті: https://trailrunningspain.com/

Якщо стаття Вам сподобалася і була корисною – тисніть

А ще – Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.

Дякую! 

Категорії: Підготовка

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *