Ми знаємо, що біг, так само як і катання на велосипеді, швидка хода та інші види фізичної активності – корисні для здоров’я завдяки позитивному впливу на серцево-судинну, імунну та інші системи організму. Однак, коли на вулиці стоїть легкий туман, а від запаху починає дерти у горлі – виникає резонне питання чи має взагалі сенс виходити на пробіжку?

З точки зору фізіології, під час бігу або аналогічного фізичного навантаження кількість повітря, яке ми вдихаємо – підвищується в середньому у 3-4 рази. Відповідно, якщо ми займаємося на вулиці якість повітря може суттєво вплинути на користь від фізичних навантажень.

У 2016 році було проведено цікаве дослідження у якому вчені вивчали при якому ж рівні забруднення повітря має сенс тренуватися на вулиці й скільки часу.

Основний показник, який використовували для оцінки стану забрудненості повітря – particulate matter (PM2.5). РМ2,5 – показує скільки в тонкодисперстних частинок діаметром 2,5 мкм та менше знаходиться 1м3 (метрі кубічному) повітря. Частинки таких розмірів складають більшу частину пилу й можуть проникати глибоко в легені, на відміну від більш великих часток, які в основному осідають в носових ходах, роті або в горлі. А це може мати наслідки у вигляді підвищення ризиків виникнення пневмонії, ішемічної хвороби серця, інсультів та деякі види раку.

Сам склад дрібного пилу, яка присутнього в атмосфері міста, може бути різним і залежати від наявності різних виробництв, доріг, будівництва, пожеж поблизу.

«Переламна точка» та «точка беззбитковості»

Власне, у згаданому вище дослідженні вчені порівнювали наскільки ризики для здоров’я від різного рівня забрудненості повітря, можуть нівелювати ту користь, яку дає фізична активність (катання на велосипеді та прогулянка). На основі аналізу даних, вченими були розраховані дві критичні точки:

– «переламна» (tipping point) – проміжок часу тренування, після якого організм перестає отримувати користь від фізичної активності.

– «беззбитковості» (break-even point) – час тренування, після якого активність на вулиці стає вже небезпечною для здоров’я організму.

Загалом, для середньосвітового фонового міського рівня (PM2.5 = 22 мкг / м3) переваги фізичної активності на вулиці значно перевищують ризики через забруднення повітря навіть при інтенсивних заняттях.

При якому рівні забруднення повітря тренування на вулиці стає шкідливим?

Виявляється, пів години катання на велосипеді перестають приносити користь вже при концентрації PM2.5 = 95 мкг / м3 («переламна точка»), а при концентрації PM2.5 160 мкг / м3 – шкода для здоров’я перевищує користь.

Згідно даним ВООЗ щодо забруднення атмосферного повітря, менше 1% міст планети мають щорічні концентрації ПМ2,5 вище «переламної точки» – PM2.5 = 95 мкг / м3.

Таким чином, вчені дійшли висновку, що навіть у містах з досить високим рівнем забруднення повітря (PM2,5 = 100 мкг / м3) катання на велосипеді до 1 год 15 хв та 10,5 годин прогулянки на день – нівелюють негативні ефекти від самого забруднення повітря, завдяки позитивним ефектам фізичної активності на організм.

Але…

Слід зважати ще на різну чутливість деяких категорій населення до забруднення повітря. Зокрема до чутливої групи належать: діти, літні люди, особи з респіраторними чи серцево-судинними захворюваннями.

Чи можна зараз бігати в Києві?

Сайти, які моніторять стан забрудненості повітря – вже не перший день б’ють на сполох: у Києві через пожежі в Чорнобильській зоні та прилеглих територіях рівень забрудненості повітря в багатьох районах небезпечний для здоров’я.

На популярному ресурсі моніторингу рівня забрудненості повітря – World’s Air Pollution: Real-time Air Quality Index станом на 13:00 ситуація в Києві виглядала наступним чином:

Відповідно, у більшості районів окрім Воскресенки з (PM2,5) нетривалі пробіжки робити цілком можна. За умови, що Ви не маєте проблем зі здоров’ям і не відноситеся до чутливих груп.

Що робити якщо рівень забруднення високий?

Насправді, перебування вдома відкриває великий спектр варіантів для тренувань, особливо якщо Ви маєте хоча б найпростіший спортінвентар: Спортінвентар бігуна на час карантину: check-list.

Можна робити альтернативні кардіонавантаження (скакалка, біг на місці, велотренажер, велостанок та ін.), зайнятися загальною фізичною підготовкою чи йогою.А крім того, можна взяти участь у котромусь із челенджів, наприклад: Everest at home – Еверест дома – національний спортивний челендж

Фото обкладинки статті: https://www.chinadaily.com.cn/china/2015-01/04/content_19231314_2.htm

Бережіть себе і близьких! #staysafe #stayhome

Тренуйтеся регулярно та не втрачайте мотивації!

Якщо стаття Вам сподобалася – тисніть ❤️

Також – Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.

Дякую! ????????

Категорії: Наука і спорт

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *