Останні кілька років – Кенія стала популярним місцем для проведення спортивних зборів. Можливість тренуватися на висоті, багато висококласних місцевих атлетів, хороший клімат – все це приваблює сюди ТОП-бігунів з усього світу. Взимку 2020 року на збори до Кенії прилетіли Даша Михайлова та Ольга Ляхова – українські професійні легкоатлетки, які спеціалізуються на довгих та середніх дистанціях відповідно.

Даша Михайлова – майстер спорту України міжнародного класу, багаторазова чемпіонка України, учасниця чемпіонатів світу та Європи. Переможниця багатьох міжнародних змагань. 10000м – 32:27, 21,1км – 1:11,36, 42,2км – 2:28,15 Ольга Ляхова – майстер спорту України міжнародного класу, чемпіонка України і багаторазова призерка чемпіонату Європи з бігу на 800м, учасниця Олімпійських ігор 2016 року. Переможниця та призерка багатьох міжнародних стартів. 400 м – 52,05, 800 м – 1.58,64, 1000 м – 2.37,46, в приміщенні 800 м – 2.00,92.

Наразі, у зв’язку з COVID-19 та відміною авіарейсів, обидві спортсменки продовжують перебувати в Кенії у селищі Ітен та готуватися до осінніх стартів.

Далі – про новини з Кенії, особливості тренувань Даші та Олі та їхні відповіді на питання.

Матеріал підготовано на основі вебінару на організованому KIND Challenge.

На фото: Ольга Ляхова (ліворуч) і Дар’я Михайлова (праворуч)


Особливості тренувань у Кенії

Яка ситуація в Кенії зараз?

Дар’я Михайлова (далі – Д.М.): Наразі, діє карантин, бігати у групах – заборонено. Практично всі авіарейси повідміняли – тож ми та багато іноземців змушені лишатися тут, продовжуємо самостійні тренування.

Ольга Ляхова (далі – О.Л.): Поки, невідомо, коли відновлять авіасполучення. Спершу авіакомпанія писала про кінець квітня, потім травня. Зараз написали, що в кінці червня але в це мало віриться.

Які переваги зборів у Кенії?

Основна перевага тренувань у Кенії: майже весь рік сприятлива погода, висота і можливість тренуватися у групах. Групу можна знайти собі під свій рівень, навіть зовсім «повільним» бігунам. Окрім того за дуже невеликі гроші, порядка 4 $ можна найняти собі пейсмейкера, який буде допомагати підтримувати цільовий темп.

До яких дистанцій має сенс їхати готуватися до Кенії?

Тренуватися можна як на середні, так і довгі дистанції: від 800 м до марафону. В основному місцеві тренуються на грунтових дорогах, є також грунтовий безкоштовний стадіон. Всі платні стадіони з хорошим покриттям, тренажерки та басейни, у зв’язку з карантином – поки зачинено.

О.Л.: Бігаю по стадіону, знайшла також відносно рівну ділянку дороги, метрів 400, де можна тренуватися. В основному ж місцевість – дуже горбиста.

Д.М.: Окрім грунтових доріг, можна бігати і по шосейній дорозі. Але в основному – всі бігають по грунтових, бо це значно зменшує навантаження на опорно-руховий апарат.

На скільки часу варто приїздити, щоб відчути тренувальний ефект?

Д.М.: Чим вище гори – тим довший період адаптації. Ітен на висоті близько 2300-2400 метрів. Як на мене варто їхати сюди щонайменше на місяць, а краще на 35-40 днів, щоб відчути тренувальний ефект.

О.Л.: Мені для адаптації вистачає 21-24 дні. Якраз 21 день вистачає, щоб зріс гемоглобін, інші показники крові. Але це – якщо їхати, щоб підготуватися до змагань.

Коли варто їхати на збори до Кенії?

Загалом, у Кенії можна тренуватися практично цілий рік. Але напевно найкраще, приїздити саме взимку, коли тут відносно не висока температура +25 і багато смачних манго:)


Харчування в Кенії

Особливість раціону кенійців: багата вуглеводами їжа. В першу чергу кукурудзяна каша угалі, сезонні фрукти та овочі, яких завжди багато і які дуже дешеві. Завжди п’ють чай, – досить міцний з молоком та цукром.

Д.М.: Кенійці після тренувань мені навіть казали:

Випий чаю – швидше відновишся!

Також їдять багато бобових. М’ясо мало хто може собі дозволити, тож більшість їдять його раз на місяць чи, навіть, раз на кілька місяців.

Цікавий момент, що діти відомих кенійських атлетів – вже не такої худорлявої статури, яку ми асоціюємо з кенійцями, якраз через харчування і доступ до багатьох продуктів, яких більшість позбавлені.

В той же час, вражає, що ті, хто недоїдають – часто показують просто феноменальні результати!


Кенійці

В Кенії проживає кілька племен, кожне з яких намагається довести, що саме вони є найкращими бігунами. Більшість найвідоміших кенійських стаєрів – із племені календжі. Плем’я масаї – відоме своїми спринтерами. Є ще плем’я кікуї, яке намагається довести, що вони теж хороші марафонці. Один із представників кікуї – Сам’юель Ванджиру – феноменальний кенієць, олімпійський чемпіон, який загинув у 25 років через зловживання алкоголем.

Д.М.: Є кенійці, які тренуються та беруть участь у стартах, щоб підзаробити, а далі гуляють й витрачають гроші – доки не спускають усе. Потім починають тренуватися знову.

Моє враження, що кенійці більш розслаблені і більше «пливуть за течією», порівняно з європейцями.

Даша Михайлова: «класно мати тіло кенійця, але мозок – краще український. Ми – стійкіші!»

Ставлення до іноземців

О.Л.: До початку пандемії – ставлення до іноземців було цілком привітне, доброзичливе. В той же час, особливо, якщо взяти дітей, відчувалося, що в цьому є певний інтерес – випросити щось. Після початку карантину – стало дещо негативним. Білих асоціюють із появою хвороби та її розповсюдженням.

Д.М. Європейці та американці, які приїздять тренуватися до Кенії, самі винні у такому ставленні – адже привозили та пригощали дітей солодощами. Зараз були випадки, що під час пробіжки – можуть кидати каміння.

Фінансування зборів у Кенії

О.Л.: Найперші збори – оплачувало міністерство, зараз збори оплачує федерація легкої атлетики України (ФЛАУ).

Д.М.: Я не встигла оформити всі потрібні документи для оплати зборів з боку ФЛАУ але до 10 травня мені допомагав мій регіон, Київська область. Потім у них гроші закінчилися і зараз перебуваю тут за свій рахунок. Втім, маю зарплату у збірній, тож все Ок.

Плани

О.Л.: IAAF обіцяє зробити біговий сезон в кінці серпня-восени, тож всі плани на нього, зокрема Діамантову лігу.

Д.М.: Так, дуже хочеться пробігти і показати результати на осінніх стартах, в рамках RunCzech, наприклад.

Благодійність

В Кенії – дуже багато сімей знаходяться на межі виживання. І є організація «Simba for Kids», яка будує житло, школи, лікарні для дітей, а крім того – допомагає одягом та продуктами. Плануємо привозити браслети та деякі інші сувеніри з Кенії та продавати, а отримані кошти – переказувати на допомогу.Апд: Деталі по проекту у Олі Ляхової в інстаграмі!

Фото з кенійськими дітлахами та легкоатлеткою Луїзою Гега (Албанія)


ФОТО обкладинки статті: https://www.gettyimages.com/

Перша стаття з циклу про Кенію: Даша Михайлова: «класно мати тіло кенійця, але мозок – краще український. Ми – стійкіші!»

Ви також можете підписатися на Дашин та Олін інстаграми, де вони ділиться фото і відео зі своїх тренувань та стартів 😉

Якщо стаття Вам сподобалася – тисніть ❤️

Також, Ви можете підтримати блог time2trail

Дякую! ????????

Категорії: Підготовка

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *