З кожним днем, стає все більш очевидно, що попри всі заходи в Україні та світі – боротьба із підступним COVID-19 буде тривати не тижні, а місяці. Не дивно, що навіть Олімпійські ігри перенесли на 2021 рік!

При цьому основну роль у запобіганні подальшого поширення коронавіруса покладають на практику соціального дистанціювання та всіляко наголошують на необхідності її дотриманні. Виникають цілком резонні запитання: чи можна зараз взагалі бігати або ж виходити на прогулянку чи не буде це соціально безвідповідально чи ,навіть, назаконно? І якщо бігати можна, як це робити – не піддаючи ризику себе та близьких?

Що стосується законності – то наразі в Україні немає жодних обмежень на перебування людини на вулиці, якщо вона здорова, тримає безпечну дистанцію від інших людей та своїми діями не порушує «карантинні заходи» в т.ч. в рамках оголошеної 25 квітня надзвичайної ситуації. Хоча у Іспанії, наприклад, де ситуація з коронавірусною інфекцією значно складніша, дозволено перебування на вулиці лише у чітко регламентованих випадках і пробіжки, навіть самостійні, – заборонено.

Що стосується соціальної відповідальності – аеробні навантаження на свіжому повітрі: хода, біг, катання на велосипеді, – це не ігнорування карантину чи прояв зневаги до тих, хто сидить вдома. Це – підтримка повноцінного фізичного та розумового здоров’я у довготривалій перспективі. Звісно, за умови дотримання всіх «карантинних правил» та практики соціального дистанціювання.

Соціально безвідповідально – сидіти вдома й годинами скролити стрічку новин, піддаватися паніці, та не вилазити з холодильнику. Такий «карантин» можливо і допоможе уникнути COVID-19 але дуже скоро не найкращим чином відобразиться на фізичному та психічному здоров’ї. Зверніть увагу, смертність від серцево-судинних хвороб, основними причинами яких є малорухливий спосіб життя, незбалансоване харчування, шкідливі звички – набагато перевищує рівень смертності від коронавірусної інфекції… Тож до збереження власного здоров’я точно вартує підходити комплексно.

Тепер давайте розберемося, як же бігати безпечно аби вберегти від COVID-19 себе та оточуючих?


Бігайте наодинці

Соціальне дистанціювання – передбачає обмеження контактів з людьми, які не живуть з вами. Тому, соло пробіжки або ж біг у компанії Вашої другої половинки – цілком безпечно, якщо Ви дотримуєтеся елементарних правил – про які ми поговоримо нижче.

Що стосується решти форм та варіантів групових пробіжок: з друзями, одноклубниками, сусідами – будь ласка, поки уникайте їх! Адже Ви не можете бути певні на 100% чи здорова ця людина і чи не мала вона контактів з хворими на коронавірус.

Тримайте дистанцію

Є дві основні можливості дистанціюватися: простір і час.

  • Простір

Обирайте для пробіжок місця, де Вам не доведеться маневрувати у натовпі перехожих чи велосипедистів та бігунів. Найкращий варіант – парк чи ліс (oh, yeah, time to trail!;). Там багато простору, мало людей і немає такої концентрації пилу та газів у повітрі, як на вулицях міста.

  • Час

Якщо ж ви живете у центрі міста чи в мікрорайоні багатоповерхівок, де відсутні парки – чи не єдиний варіант для Вас дистанціюватися, – бігати або рано вранці або ж пізно ввечері, коли на вулицях мінімум перехожих та авто.

Таким чином, у якому б урбанізованому місті Ви не жили – практично завжди є можливість тримати дистанцію, правильно обираючи місце і час Ваших пробіжок.

Спокійно пропускайте перехожих або бігунів/велосипедистів, які можуть рухатися Вам на зустріч на вузькій доріжці в парку тримаючи дистанцію 1,5-2 метри і продовжуйте біг.

Подбайте про ніс

У більшості бігунів, навіть влітку, тече з носа під час пробіжок за відсутності якихось захворювань. А що вже казати про початок весни! Причина такого явища – більш активне дихання, що стимулює інтенсивныше виділення слизу, у носових пазухах, який повсякчас і поривається назовні.

Зважаючи на це – в жодному разі не висякуйтеся на газон чи тротуар/доріжку! Завбачливо прихопіть носову хустинку, а ще ліпше – паперові серветки, які можна буде одразу після використання викинути до смітника. Якщо ж користуєтеся носовою хустинкою – не забувайте її регулярно прати.

Уникайте надто важких тренувань

Імунологи та тренери (Як тренуватися і планувати сезон попри пандемію COVID-19: поради тренерів) – рекомендують під час пандемії COVID-19 уникати надто важких тренувань. Адже такі тренування на деякий час (від кількох годин, до кількох діб) – можуть послаблювати імунітет, а отже зменшити опірність як до COVID-19, так й інших патогенів.

Слідкуйте за своїми руками

  • Не торкайтеся свого обличчя під час пробіжки!

Зазвичай, ми робимо чимало мимовільних рухів та дотиків до нашої голови, носа чи очей. Але це – якраз і є один зі способів поширення коронавірусу, якщо перед цим ви контактували із поверхнями, на яких є часточки вірусів.

  • Використовуйте носові серветки або ж печатки

Для того аби натискати на всілякі кнопки (ліфт, домофон, світлофор) та/чи бралися за ручки дверей, інші предмети, які знаходяться ззовні Вашої оселі – використовуйте серветки чи перчатки. Утилізуйте їх, якщо вони одноразові. Якщо печатки багаторазові – їх слід мити з милом, так само як і руки після кожної пробіжки (а вже потім знімати й мити руки;)

ФОТО: https://www.telegraph.co.uk/health-fitness/body/do-coronavirus-hacks-actually-protect-against-disease/

  • Ніяких «дай п’ять» під час пробіжки – зустрічним бігунам!
  • Мийте руки після пробіжки

І врешті, не забувайте після пробіжки помити вдома руки з милом чи дезінфікуючим засобом.

Це все – базові рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Центру контролю та запобігання розповсюдження хвороб (CDC) та Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) щодо протидії поширення COVID-19.

Чи потрібна маска під час соло пробіжки?

Якщо ви дотримуєтеся всіх вищеописаних правил соло-пробіжки – маска Вам не потрібна. Під час бігу маска тільки буде утруднювати дихання, а крім того на ній осідатиме та накопичуватиметься пил, який ви потім вдихатимете. Маска сама по собі – не є достатнім засобом захисту від мікрочастинок вірусу. Уникайте близького і тривалого контакту з потенційними носіями, не тріть руками обличчя – це найбільш надійні засоби захисту!


У яких випадках не варто робити соло пробіжки?

  • Якщо Ви погано себе почуваєте і маєте симптоми застуди.
  • Якщо Ви нещодавно повернувся з-за кордону, навіть якщо у Вас наразі відсутні будь-які симптоми.
  • Якщо Ви контактували з особами, що захворіли на COVID-19.
  • Якщо очікуєте результати тесту на новий коронавірус.

Ставтеся відповідально до кожної Вашої пробіжки з точки зору дотримання рекомендацій щодо протидії поширення COVID-19. Бережіть себе, близьких та оточуючих!

І – бігайте на здоров’я!

Якщо стаття Вам сподобалася – тисніть

Також – Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.

Дякую!!!


0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *