Vibram® Hong Kong 100 Ultra Marathon – це перший зі стартів серії Ultra-Trail World Tour (UTWT), який пройшов 16-19 січня поблизу Гонконгу. UTWT – це престижна серія стартів з дистанціями понад 100 км, яка  цього року включатиме аж 28 гонок по всьому світу (*проведення Gaoligong by UTMB було скасовано через загрозу SARS-Cov-2), що, порівняно з минулим роком, більше на 8 стартів, серед яких в т.ч. старт в Росії, Іспанії, Португалії та Омані.

Система балів UTWT

Цього року змінили систему нарахування балів за старти UTWT, а також рейтингування атлетів-учасників. Нарізі всі гонки UTWT поділено на 4-и категорії (які в календарі UTWT виділено різним кольором):

  • UTWT 2000 (червоний колір) Series Bonus
  • UTWT 1500 (помаранчевий колір) Series
  • UTWT 1000 (синій колір) Pro
  • UTWT 500 (сіро-зелений колір) Challenger

Відповідно до цієї класифікації, залежно від того до якої з чотирьох категорій відноситься гонка, переможець може отримати максимум 1500, 1000 чи 500 балів. Статус UTWT 2000 наразі має тільки UTMB.

Рейтинг за рік (окремо чоловіки та жінки) – формується із суми балів за 2-і гонки, на яких атлет показав найкращий результат протягом року.

Світовий рейтинг (окремо чоловіки та жінки) – формується із суми балів за 4-и гонки, які атлет пробіг протягом останніх 24 місяців.

Відповідно, аби потрапити до рейтингу UTWT за рік – потрібно пробігти щонайменше 2-а старти, а для потрапляння у світовий рейтинг – 4-и старти за 2 роки.

Vibram Hong Kong 100 Ultra Marathon

У 2020 році гонка Vibram® Hong Kong 100 Ultra Marathon (НК-100) святкувала своє 10-и річчя. Сьогодні траса HK-100 – це 103 км із +5300 метрів набору мальовничими пагорбами та околицями Гонконгу, одного з найбільших міст Азії.

Якщо подивитися на профіль дистанції – помітно, що перша половина гонки відносно швидка і плоска, з одним невеликим підйомом +300м в районі 15-о км. А от після 45-ого кілометра траса перетворюється у суцільні підйоми-спуски з 3500м набору і найвищою точкою Tai Mo Shan +957м на 950у км. Ще однією особливістю траси є наявність великої кількості сходів.

Гонка стартує в суботу о 8 годині ранку за місцевим часом. Медаль фінішера отримують всі інші вписалися у часовий ліміт 30 годин. Ліміт учасників 2000 чоловік. У лотереї 2017 році брало участь понад 5000 претендентів.

Актуальний рекорд гонки належить французу Francois D`Haene який в 2016 році показав результат о 9 годині 32 хвилини і 26 секунд. До речі, в 2016 році гонка проходила в найхолодніший день за останні 70 років в цьому субтропічному районі на півдні Китаю.

У жінок рекорд належав англійці Clair Price яка в 2013 році пробігла 97,3 km D + 4 950 за 11 годині 58 хвилин і 4 секунди.

Згідно рейтингу ITRA фаворитами у 2020 році були:

Чоловіки:

  • Jared Hazen (USA, 919 ITRA index performance)
  • Pere Aurell (ES, 880 ITRA index performance)
  • Wong Ho-chung (HK, 837 ITRA index performance)
  • Liang Jing (CN, 863 ITRA index performance)
  • Deng Guomin (CN, 843 ITRA index performance)

Jared Hazen – це партнер по тренуваннях Jim Walmsley, який на минулорічному WSER-100 фінішував другим, показавши 2-ий за швидкістю час в історії гонки: 14:28.

Жінки:

  • Ragna Debates(ES, 787 ITRA index performance)
  • Xiang Fu-Zhao (CN, 741 ITRA index performance)
  • Veronika Vadovicova (SVK, 706 ITRA index performance)
  • Yang Guangmei (CN, 698 ITRA index performance)
  • Claire Bannwarth(FR, 686 ITRA index performance)

Ragna Debats – чемпіонка світу зі скайраннінгу та ультратрейлу (2018), переможець 34th Marathon des Sables (2019) та багатьох ін. стартів.

Claire Bannwarth – так, це та сама Клейр, яка майже 34 години змагалася в Києві з переможцем Kyiv Last One Standing-2019 Олександром Бендасом за golden ticket (Залишиться тільки один… про Kyiv Last One Standing-2019)!

Результати НК-100 у 2020

Загалом, як відмічають організатори, цього року на НК-100 приїхало значно менше іноземців та іноземної трейл-еліти. Тому, як серед чоловіків, так і серед жінок конкуренція проходила в основному між місцевими атлетами.

Серед жінок, свою першу перемогу здобула одна з фавориток гонки Xiang Fu-Zhao, ставши також 8-ою в абсолютному заліку. До цієї перемоги вона планомірно рухалася з 2017 року, коли посіла 4 місце, щороку піднімаючись на сходинку вище в загальному заліку. Цьогорічний результат Xiang Fu-Zhao 11:28 – це оновлення попереднього рекорду траси. Veronika Vadovica (Slovakia) показала другий результат – 11:47, а Ragna Debats (Netherlands) третій – 12:03.

Серед чоловіків,перемогу святкував Pei-Quan You (China) з часом 10:00, покращивши свій минулорічний результат на 21 хвилину. Jing Liang другий рік поспіль опинився на другій сходинці подіуму – 10:33 і Guo-Min Deng показав третій результат – 10:38. Jared Hazen – з результатом 11:04 став тільки п’ятим.

На дистанції-супутнику 56км перемоги святкували: серед жінок Rie Sugaya (Japan) яка показала час – 6:05 і Gediminas Grinius (Lithuania), переможець Ultra-Trail® World Tour 2016, фінішний час якого склав – 4:54.

Інтерв’ю з Богданом Онищенко

Богдан Онищенко – ультратрейлраннер з України, який наразі проживає та працює у Гонконгу, член збірної України та неодноразовий учасник чемпіонатів світу з трейлраннінгу.

Богдане, розкажи у якому році /роках ти брав участь у НК-100?

У січні проходив 10-й, ювілейний старт гонки. Я пробіг останні п’ять із них. HK100 – це 102 км траса з D + 5500. Цього року організатори вперше додали 50-кілометровий маршрут до головної події, який по-суті дуже схожий на першу половину основної дистанції 102 км.

HK-100 вже кілька років поспіль відкриває сезон серії стартів UTWT. Наскільки це масовий старт? Чи багато приїздить еліти та учасників з інших країни? – На 100км дистанції змагається близько 1800-2000 бігунів. Тут не можна просто зареєструватися, оскільки охочих завжди значно більше ніж слотів. Тому бігунам доводиться проходити лотерею, подібну до того, що відбувається на Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB). Організатори гонки резервують близько 200 слотів для еліти, що робить змагання дуже конкурентним. Вони також виділяють по 1 або 2 слоти або близько того для представництва кожної країни, тому, загалом, якщо ви з Уганди чи України, шанси пройти лотерею дуже високі. – Напевно окрім стартів у рамках UTMB, я не можу назвати гонку з більшою конкуренцією в тому числі cеред стартів UTWT. Минулого року у гонці брало участь близько 300 бігунів, які були або офіційними пердставниками трейлової еліти, або перебували на цьому рівні за рейтингом ITRA, не беручи участь у гонці як еліта. А це – величезна частка по відношенню до загальної кількості учасників і набагато більше, ніж майже в будь-якій іншій гонці, крім UTMB. – Бігуни, які беруть участь у перегонах, представляють близько 60+ різних країн/національностей. Частково причина, безумовно, полягає в тому, що Гонконг є великим міжнародним фінансовим та логістичним центром, і там є досить багато бігунів, тренерів, які вже живуть і тренуються в Гонконгу. Втім, величезна кількість учасників приїздить з усіх куточків світу. НК-100 – це значна бігова подія, бездоганно організована на приголомшливій трасі, тому багато бігунів намагаються сюди потрапити.

Яке твоє враження від рівня організації НК-100?

– Організація гонки бездоганна! Якщо є золотий стандарт, до якого слід прирівнювати організаторів гонок, то оцінка НК-100 буде найвищою! Власне і організацією гонки займається подружжя, які самі є досвідченими бігунами. Тож перефразовуючи Лінкольна можна сказати, що: «НК-100 – це подія бігунів, організована бігунами для  бігунів».

Якщо ви займаєтесь трейлраннінгом, то дуже радітимете побувавши на НК-100. Мені пощастило, що я мав можливість взяти участь у багатьох легендарних гонках по всьому світу, тому я маю з чим порівняти. Загалом, HK-100 це одна з моїх улюблених гонок, і я буду продовжувати повертатися сюди до тих пір, поки вони будуть мене терпіти;)

А що ти скажеш про маршрут траси: наскільки вона видовищна, які складнощі? Яка ситуація з опадами і температурою в цю пору року?

Усі старти серії UTWT, як правило, є найкращими гонками у відповідних регіонах. Отже, за визначенням, вони, як правило, проводяться в найкращий час року для бігу на трасі. У НК-100 найкращий час буває взимку, коли температура падає до 10-20 С, і вологість менша, ніж зазвичай. Хоча буває по-різному. За останні 5 років, поки тут бігаю, одного разу був полярний вихор, коли температура опустилася нижче нуля, і випав сніг вперше за 70 років; інший рік був з аномальною температурою в діапазоні 25-30 С, яка при 80% вологості потребує звикання тощо. Зазвичай дощу немає, окрім легких дощиків. Здебільшого погода така, як очікується – найкраща, яка вона може бути для бігу в кліматі Гонконгу. – Що стосується маршруту – то він справді приголомшливий і неповторний! Немає жодного іншого великого забігу у світі, який пронизував би великий і густонаселений мегаполіс, як Гонконг, і, незважаючи на це, проходив би такими місцями з  дикою природою. На сайті гонки є купа відеороликів на YouTube, а також тисячі фото на яких можна переконатися – як чудово це виглядає!

Чи рекомендував би цей старт загалом любителям трейлу і чому? На що порадив би звернути увагу при підготовці?

– Звичайно, я б рекомендував цю гонку всім поціновувачам трейлів! Правду кажучи – я палкий шанувальник цієї гонки та її маршруту. Час від часу, я пробігаю маршрут основної дистанції самостійно, просто заради забави, мені це дужже подобається. Є багато причин чому ця гонка така класна, і деякі з них я вже згадував вище: високока конкуренція, навіть за міжнародними стандартами, бездоганна організація, проведення під час оптимального в погодньому плані сезону, вражаючий маршрут тощо. – Звісно, я можу дати безліч порад, як пробігти цю гонку, зважаючи на те, що бігав її 5 разів офіційно і трохи більше разів – неофіційно, самостійно. Але згадаю лише основні.

Не починайте занадто швидко першу половину дистанції! Хоча НК-100 вважається швидкою гонкою і перша частина маршруту виглядає дуже біговою, в порівнянні з другою – але це так виглядає на мапі. Насправді і першої частини цілком досить, щоб добряче виснажитися. Тож навіть якщо вам хочеться пробігти швидко першу половину, слід уникати надто важкого бігу для вашого рівня тренованості, інакше друга половина гонки вас просто «вб’є».

По-друге, незважаючи на те, що середина січня вважається сухим сезоном, рівень вологості може бути занадто сильним для тих, хто до цього не звик. Наприклад у 2019 році більшість іноземної еліти, які приїхали сюди змагатися – DNFнули, оскільки температура була в середньому під 25°С, а вологість повітря – 40-60%. Це загалом, досить звично для мешканців Гонконгу але не для приїжджих, незвичних до таких умов.

По-третє, тут багато сходів. Не знаю точно, скільки тисяч, але багато. Трохи унікальною особливістю HK-100 є те, що більшість ваших підйомів ви робитимете по сходах, і ноги повинні бути до цього готовими.

І, нарешті, пийте достатньо і їжте достатньо під час гонки. Це порада, яка стосується будь-якого тривалого ультра, не тільки НК-100.

Але перш за все, насолоджуйтесь гонкою! Вона по-праву входить до списку найжаданіших гонок всіх любителів  ультратрейлраннінгу!

Категорії: УльтраСвіт

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *