Минулий тиждень у Шамоні (Франція), проходив один з найпрестижніших трейлів – Ultra Trail du Mont-Blanc (UTMB) (171k, +10000m). Моє серйозне захоплення трейлом почалося саме з цього неймовірного 100-мильника у Альпах, коли у 2015 році дізнався про UTMB і спробував уявити як взагалі можна пробігти такий маршрут “простому смертному”. Втім, роки підготовки і минулого року – вдалося фынышувати на ССС UTMB (101k, +6100m). Назбирав кваліфікаційні бали і цього року з першого разу виграв у лотерею слот на повну дистанцію UTMB.

CCC UTMB-2021: на 100 км ближче до Мрії

UTMB-2022: як потрапити на “неофіційний” чемпіонат світу з трейлу

Однак, 24 лютого і стало зрозуміло, що цьогорічні плани “спортивних звершень” можна відкласти на більш світле майбутнє, після нашої перемоги у розв’язаній росією війні. З вересня 2021 року з родиною знаходжуся у Каліфорнії, тож біг тут, у США, став способом збирати кошти для волонтерських організацій і певної соціалізації в новому середовищі. Здавалося, трейл лишився зовсім далеко але… Тиждень рейсів UTMB і досягнення українських спортсменів – знову мотивують повертатися на стежки й готуватися до UTMB-2023. Сподіваюся – завдяки нашим збройним силам – переможемо і все складеться! А поки – допомагаємо з волонтерами із Nova Ukraine всіляко нашу перемогу прискорювати.

***
Кожен із рейсів 7 рейсів UTMB заслуговує окремої уваги. Але найперше, поки свіжі враження, хочеться трохи прокоментувати події на основній дистанції.

Результати UTMB-2022

Докладний огляд результатів із розбором ходу гонки та пре- і пост- фінішні інтерв’ю можна знайти на irunfar:
2022 UTMB Results: A Record for Jornet and a Runaway Win for Schide

ТОП-5 чоловіки
1. Kilian Jornet (Spain) – 19:49
2. Mathieu Blanchard (France) – 19:54
3. Tom Evans (U.K.) – 20:34
4. Jim Walmsley (USA) – 21:12
5. Zach Miller (USA) – 21:27

ТОП-5 жінки
1. Katie Schide (USA) – 23:15
2. Marianne Hogan (Canada) – 24:31
3. Kaytlyn Gerbin (USA) – 25:07
4. Jocelyne Pauly (France) – 26:13
5. Eszter Csillag (Hungary, lives in Hong Kong) – 26:32

Враження

  • Світ – прискорюється. Минулі роки ТОПи трейлу всіляко наближалися до sub-20h але вибігти з цього часу вдался тільки у 2017р за поганої погоди, коли маршрут був коротшим із меншим набором висоти та спуском. 
  • Минулого року тільки ТОП-15 фінішерів вибігли із 24 годин, цього року – аж 31 фінішер sub-24h(!) 
  • Майже 1/3 учасників – не фінішувала (DNF – 838, Finishers – 1789). Хоч UTMB і не є найекстремальнішим та найскладнішим 100-мильником у світі але потребує ретельної підготовки.
  • Менше третини фінішерів 491 учасник фінішували швидше 36 годин. Тож для переважної більшості любителів трейлу – реальність така, що треба провести 2 ночі поспіль в горах, аби фінішувати, оскільки старт о 18 вечора.
  • Кіліан – чемпіон. Перемога не далася каталонцю легко. Місяць тому він переміг на Hardrock 100 (де змагався із Франсуа Д’Аєном, минулорічним переможцем Hardrock100 і UTMB) і встановив новий рекорд траси. А за тиждень перед UTMB – ще й встиг підхопити ковід (щоправда легку форму й лікар дозволив йому бігти). 
  • Волмслі – фінішував. Американець вкотре не витримав темпу, який сам задавав від початку і втратив лідируючу позицію після 120км. Однак 3 місяці проживання й підготовки у Альпах далися у знаки – Волмслі 4-ий, і це поки найкращий його результат.
  • Зак Міллер – повернувся. Зак Міллер – після отриманих травму 2018-2019рр, операцій та довгої реабілітації – знову серед еліти на UTMB.
  • Метью Бланкард – нова зірка ультра у Франції. Попри своє 3 місце на UTMB-2021 – він не був серед претендентів на перемогу цього року. Втім заледве не вирвав перемогу у самого Кіліана.
  • Американки – продовжують домінувати на UTMB. Навіть за відсутності Кортні Дауволтер, минулорічної переможниці UTMB і рекордсменки траси – золото і бронза цього року – за представницями США.
  • UTMB стає Формулою-1. На UTMB live можна побачити не тільки загальний час учасників, а й скільки часу вони витратили на КП. У Кіліана це 16хв, у Бланкарда – всього 11хв (!) І це для 13 великих КП. Для того, щоб отак “пролітати” КП за 1 хв чи менше – треба як навички, так і дуже професійна команда підтримки. Чи грає це роль на ультра? Звісно! Так фінішний час Зака Міллера – 21:27:50 (5 місце), а Бената Мармізоля – 21:28:14 (6 місце) – різниця усього в 24с. При цьому якщо Зак провів на КП сумарно 19:34, Мармізоль – 22:25. 
  • Тепер у Кіліана Жорне та Франсуа Д’Аєна по 4 перемоги на UTMB. Волмслі після фінішу 4-им також не полишає наміру покращити результат наступного року і першим з американців виграти UTMB. Тож найближчі роки – на UTMB буде дуже гаряче. Незалежно від погоди 😉

***

На жаль, через війну, більшість українців, які пройшли лотерею цьогоріч – не змогли взяти участь у рейсах UTMB. Реальність така – що більшості українських трейлраннерів зараз не до трейлу. В країні повномасштабна війна з усіма витікаючими обставинами. І коли ця реальність зміниться – поки можна тільки гадати. Втім, якщо є змога тренуватися, навіть у “підтримуючому режимі” – це варто робити. Біг – хороший інструмент “антистресу” і запорука здоров’я ментального, яке нам всім знадобиться зараз і після війни.

Організаторам UTMB – великий респект організаторам за те, що дозволили перенести  реєстрації на наступний рік, а крім того – заборонили участь російським атлетам на стартах серії UTMB у 2022 році.

Невеликий “український десант” таки побував до Шамоні й навіть, маємо подіуми, вперше в історії України (!). Інтерв’ю з українцями – учасниками рейсів UTMB-2022 – буду радий поділитися трохи згодом.

Все буде Україна!

Фото обкладинки статті: https://run247.com/running-features/iconic-races/ultra-trail-mont-blanc-route-tracking-enter-kit-list-record-times

Категорії: БігУльтраСвіт

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *