6 січня відкрилася реєстрація на одну з найпрестижніших і наймасовіших ультратрейлових гонок світу –  Ultra-Trail du Mont-Blan (UTMB). Заснований ще у 2003 році, сьогодні UTMB це цілий тижневий фестиваль під час якого змагання відбуваються на 7 дистанціях різної довжини та складності із понад 10 000 учасників! Не дарма її називають World summit of trail-running – такий собі де-факто чемпіонат світу з трейлраннінгу.

Основною є гонка UTMB навколо Монблану (171k, +10000m, яка проходить по територіях Франції, Італії та Швейцарії. Саме тут ви можете зустріти ТОП-ових трейлраннерів з усього світу, насолодитися атмосферою трейлового свята і, звичайно, пробігтися стежками із неймовірними альпійськими краєвидами…

Чи можливо українцям, які бігали трейли лише в Україні, потрапити на гонки UTMB? Звісно! А що для цього потрібно зробити? Давайте розбиратися.

Побігли!


***

Попри карантинні обмеження за останні 2 роки в Україні відбувається справжній бум трейлового бігу. Ще б пак, адже в переважній більшості випадків проведення змагань на відкритому повітрі, з відносно невеликою кількістю людей роззосереджених на достатньо великих площах, місцева влада не забороняє. Тож примітно, що флагман трейлових стартів Chornohora Sky Marathon минулого року на обох дистанціях зібрав понад 1000 учасників!

Загалом, чимало трейлових змагань (зокрема від «Ukrainian Trail League», «Твоя пригода», Skole Ultra Trail та деякі інші) входять до бази ITRA і після фінішу Ви, як учасник, автоматично отримаєте ту кількість балів, яка відповідає рівню складності подоланої дистанції. Крім того, система по «спеціальній формулі» вираховує Ваш index performance.

Докладно про те, що таке ITRA-бали та index performance писав тут:

Навколо Монблану за 10хвилин: бали ITRA, лотерея і навіщо взагалі бігти UTMB?

Ваші бали автоматично «підтгуються» у ваш профіль ITRA та на UTMB відповідно до тих даних, які організатори гонок подають у фінішних протоколах (тому важливо реєструючись на змагання використовувати однакове написання свого прізвища імені латиницею, інакше система може згенерувати кілька різних профілів). Якщо таких профілів ще не маєте – не проблема, достатньо просто зайти на сайти за посиланнями вище і створити свій профіль – система автоматично підтягне всі ваші набігані на цей час бали.

Після створення аккаунту на сайті UTMB – можна буде побачити реєстрація на які гонки Вам наразі доступна. А далі – лишається пройти нескладну технічно процедуру реєстрації на котрусь із гонок UTMB. Про різні нюанси та які можуть бути доступні опції по реєстрації – зараз поговоримо. Все нижченаписане стосуватиметься основних гонок UTMB (OCC, CCC, TDS, UTMB), оскільки, MCC зарезервований для волонтерів UTMB®, партнерів і місцевих бігунів, а до PTL® і YCC застосовується особливий процес відбору.

ЯК ПОТРАПИТИ НА UTMB?

Для того аби потрапити на старти UTMB у 2022 році є два базові варіанти:

 • Без лотереї
 • Через лотерею

 РЕЄСТРАЦІЯ БЕЗ ЛОТЕРЕЇ

Якщо Ви тільки нещодавно почали бігати трейли з вірогідністю 99% цей варіант вам не підходить. Адже за рік-два набрати бали на рівні еліти трейлраннінга (чи хоча б потрапити в ТОП-3 рейтингу трейлраннерів Україні) – м’яко-кажучи не просто. Варіант набрати достатню кількість балів для кваліфікації та заплатити 2000 євро на благодійність – виглядає простішим але і він потребує участі щонайменше у 2-ох 100км трейлах, для допуск до яких Вам треба буде пробігти спершу меньші ультра-дистанції і т.д.

Однак, для більш досвідчених трейлраннерів все ж можливість реєстрації без лотереї існує, тож нижче розглянемо всі її варіанти.

1. Благодійність

Якщо Ви маєте непереборне бажання пробігти UTMB і достатню кількість кваліфікаційних балів (!) можна сплатити 2000 євро у один з благодійних фондів з якими співпрацює оргкомітет гонки. Але кількість таких слотів обмежена – їх всього 140, а реєстрація на проходить раніше загальної реєстрації на лотерею, у грудні.

Зверніть увагу, організатори наголошують – що внесок звільняє тільки від участі в лотереї. Для участі у будь-якому зі стартів UTMB благодійник має набрати необхідну кількість кваліфікаційних балів.

2. Еліта

Без лотереї – можлива участь елітних бігунів з високими показниками index performance. Яким має бути рівень, щоб вважатися “елітою” для UTMB, відображено на цій картинці (за останні кілька років вимоги до еліти дещо виросли) :

Як еліта можуть подаватися і ТОП-3 атлети за ІР від країни, навіть якщо їхній ІР менше за загально-визначені значення для еліти.

3. Перенесені реєстрації з 2020-2021 років

Бігунам, які отримали реєстрацію на UTMB в 2020 році але у 2021 році її не використали через невизначеності із епідеміологічною ситуацією та можливостями перетину кордону Франції – була надана можливість перенести свою реєстрацію ще на рік, тобто на 2022.

4. Фінішери TDS Bourg-Saint-Maurice 2021

Через нещасний випадок з одним із учасників у 2021 році понад 1000 бігунів дистанції TDS не змогли пробігти її повну версію, у 2022 році організатори надали їм можливість взяти участь у TDS без проходження лотереї. 

РЕЄСТРАЦІЯ ЧЕРЕЗ ЛОТЕРЕЮ

Ось цей шлях потрапляння на UTMB – найбільш ймовірний для переважної більшості трейлраннерів. І тут вже як кому пощастить. Мені, наприклад, аби назбирати потрібні бали та потрапити у Шамоні на гонку ССС UTMB через ковід знадобилося аж 3 роки (через те, що у 2020 році всі старти UTMB відмінили, а слоти перенесли на 2021 рік) J

CCC UTMB-2021: на 100 км ближче до Мрії

Втім, з минулого року система потрапляння на лотерею дещо змінилася і зараз, вцілому, шанси мабуть збільшилися. Участь у лотереї UTMB®, CCC®, TDS® та OCC гонок UTMB® Mont-Blanc 2022 доступна трейлраннерам, які:

 • набрали потрібні кваліфікаційні бали
 • зібрали running stones, беручи участь у гонках by UTMB та серії UTWT.

Реєстрація за набраними кваліфікаційними балами

Успішно подолавши дистанцію трейлу, який сертифіковано ITRA можна набрати від 1 до 6 балів. Для реєстрації на різні гонки UTMB потрібно мати від 4 до 10 балів набрані з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2021 року щонайбільше у двох змаганнях включених до списку кваліфікаційних гонок UTMB:

 • UTMB®: 10 балів
 • TDS®: 8 балів
 • CCC®: 6 балів
 • OCC: 4 бали

Якщо Ви маєте необхідні кваліфікаційні бали – Ви можете брати участь у лотереї з 1 шансом (ім’я з’явиться в лотереї один раз).

При цьому, учасники, які подавалися і не пройшли лотерею на одну з гонок UTMB® Mont-Blanc 2020, матимуть у 2022 році 2 шанси, якщо подаватимуться на ту саму гонку (їхнє ім’я з’явиться в лотереї двічі). Якщо цього року Ви не пройшли лотерею на обрану гонку, на наступний рік це не покращує Ваші шанси в лотереї*

* раніше система реєстрації була побудована так, що при подачі на участь в лотереї наступного року на той самий старт – шанси подвоювалися, а при подачі третій рік поспіль – реєстрацію давали автоматично. 

Учасники можуть перевірити свій рівень пріоритету, щоб зареєструватися на подію 2022 року в своєму обліковому записі бігуна.

Групова реєстрація

Окремо варто згадати про групову реєстрацію. Можна податися на участь в лотереї групою (від 2 до 12 осіб), отримавши 1 квиток на всіх. При цьому, всі учасники групи отримують однаковий результат: в разі виграшу в лотереї – всі отримують слоти, в разі програшу – жоден.

У групі можуть бути бігуни на різні дистанції – у цьому випадку група бере участь в лотереї на гонку, для якої відсоток шансів на виграш найменший. Докладніше про групову реєстрацію тут.

Running Stones

Крім лотереї, яка продовжить існувати й надалі, з січня 2020 року почала діяти паралельна система реєстрації на гонки UTMB  заснована на отриманні running stones, – для фінішерів певних гонок, спеціально відібраних UTMB®.

Список гонок з Running Stones

Як тільки учасник набирає необхідну кількість running stones, він отримує слот на одну з гонок UTMB®, без лотереї. Якщо кількість «каменів» для прямого доступу до реєстрації менша за потрібну, – їх можна обміняти: кожен 1 running stone на додатковий квиток на лотереї, що збільшує шанси на виграш слота.

Які гонки дають право набирати Running Stones?

Перш за все це гонки “by UTMB®”, які дають найбільшу кількість «камінців» – по 3 за кожен набраний бал ITRA. Крім того, гонки Ultra-Trail® World Tour (UTWT), які дають по 1 «камінцю» на кожен бал ITRA.

Для проходження реєстрації на гонки UTMB® без лотереї потрібно набрати наступну кількість Running Stones:

 • UTMB® – 18 Running Stones 10 балів ITRA
 • TDS® – 15 Running Stones 8 балів ITRA
 • CCC® – 15 Running Stones 6 балів ITRA
 • OCC – 12 Running Stones 4 балів ITRA

Наприклад, фінішувавши на гонці Gaoligong by UTMB® 160 км (оцінюється у 6 балів ITRA)  – Ви отримаєте 18 running stones, а от фініш на Cappadocia Ultra Trail 120 км (5 балів ITRA) – дасть тільки 5 running stones.

Докладно про умови реєстрації на гонки UTMB у 2021 році можна почитати на сайті організаторів:

Discover the new entry process for the UTMB® Mont-Blanc!

Кількість running stones можна побачити у своєму профілі бігуна на сайті UTMB. Якщо Ви успішно проходите лотерею – камені зникають, якщо ні – лишаються на наступний рік.

ДАТИ РЕЄСТРАЦІЇ ТА ДЕДЛАЙНИ

Попередня реєстрація на старти UTMB-2022 триває з 6 по 18 січня 2022 року і після закінчення терміну реєстрація не приймається. Підсумки лотереї відбудуться 26 січня 2022 року.

Зверніть увагу на важливий момент – під час реєстрації на лотерею у Вас буде стягнуто попередню оплату 50 євро (security deposite). Якщо лотерею не проходите – гроші повертають, а якщо виграєте слот – потрібно буде до 6 лютого викупити, оплативши решту його вартості. Для різних гонок UTMB вартість слотів різна i цього року становить:

 • UTMB®: 305€
 • CCC®: 189€
 • TDS®: 229€
 • OCC: 115€

***

Загалом, якщо ви реєструватиметеся на котрийсь зі стартів UTMB вперше – можете ще ознайомитися із покроковим описом процедури реєстрації тут (з картинками-прінт-скрінами:)

Навколо Монблану за 10хвилин: бали ITRA, лотерея і навіщо взагалі бігти UTMB?

Якщо цікавить логістика і вартість поїздки/проживання – докладно описав у статті на Патреоні:

З Києва в Шамоні (Chamonix): travel guide for trailrunners and not only;)

В будь-якому разі  – щиро бажаю успіхів у лотереї!!!

Цього року, завдяки набраним балам на CUT-2019 та ССС-2021 – нарешті маю можливість податися на основну гонку UTMB. Шанси отримати слот з 1 лотерейним квиточком – дуже невеликі, епідеміологічна ситуація – знову напружена, і поки важко прогнозувати, що ж там буде у кінці літа чи відбудеться UTMB-2022 взагалі. Але подаватися – точно варто. Адже шанси виграти є завжди 😉

 Корисні матерали:

RaceRew #5 UTMB 2019: враження учасників з України:

Враження українців, які брали участь у UTMB-2018:

Категорії: БігУльтраСвіт

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *